Üle Eesti mälestati eile 1949. aasta märtsiküüditamise ohvreid, mil rohkem kui 22 000 eestlast viidi vägivaldselt asumisele Siberisse. Traditsiooniliselt süüdati küünlad Tallinnas Vabaduse väljakul, Tartus, Pärnus ja mitmel pool mujal Eestis.


Inimeste emotsioonid Vabaduse väljakul olid kurb-südamlikud. Küünlaid oli süütama tulnud nii vanemaid inimesi, sealhulgas ka mitmeid küüditatuid, kui ka noori ja terveid peresid. „Mind küüditati, kui olin alles paariaastane. Olen siin käinud igal aastal küünlaid süütamas ja mul on hea meel, et noored seda kõike niimoodi meeles peavad,“ sõnas vanem daam, kes oli väljakule tulnud koos abikaasaga.

Kohale oli tulnud ka arvukalt noori ja lapsi, kellest pisemad agaralt süüdatud küünlaid väljakule laiali kandsid, ise vanematelt pärides, miks küünlaid üldse süüdatakse. Esmakordselt sai kohapeal kuues keeles infot, mis 1949. aasta 25. märtsis juhtus, kahelt infotahvlilt ning Wabaduse kohviku maja seinal jooksnud projektsioonilt, mis muuhulgas näitas ka kolmetunnist ülevaadet kõigist 32 000 inimesest, kes 67 aastat tagasi Eestist küüditamisele määrati.

„Nägin oma vanaema nime,“ selgitas noor neiu väljaku ääres, kellele nimedeprojektsioon meeldis. Ülespoole liikuv nimekiri lõi tema arvates ilusa efekti sellest, kuidas palju üle elanud inimesed lõpuks ikkagi taevasse lähevad.

Küünalde süütamisele eelnenud Mõttekojas Okupatsioonide Muuseumis tõstatati küsimus, kuidas peaks taolisi inimsuseastaseid kuritegusid mäletama just nooremad põlvkonnad. Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi ütles, et „minevikku me muuta ei saa, aga saame sellest õppida ja muuta tulevikku.“

Eesti Noorteühenduste Liidu juhatuse esimees Ivo Visak kirjeldas, kuidas helistas oma vanematele, et uurida neilt, kui palju nemad küüditamisest teavad. „Õhk muutus raskeks,“ sõnas ta, kuid palus, et vanemad inimesed räägiks lastele oma lugusid.

Just lugude rääkimiseks avati üritusel ka uus Kogu Me Lugu platvorm, mis Eesti inimeste lood kokku kogub ning need nooremate põlvede tarvis alles hoiab.

Vaata pilte küünalde süütamisest ja projektsioonist Vabaduse väljakul: Siit

Multimeedialahendus töötati välja koostöös reklaamiagentuuriga Kala Ruudus.