Kaks Euroopa Parlamendi fraktsiooni hääletasid krimmitatarlaste liidri Mustafa Džemilevi Sahharovi preemia kandidaadiks. Džemilevi kandidatuuri seadsid üles Euroopa Rahvapartei (kristlike demokraatide) fraktsioon ja Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon.

Inimõiguste Instituut pöördus selle aasta aprillis valitud Euroopa Parlmendi liikmete poole ettepanekuga pakkuda Sahharovi preemia kandidaadiks krimmitatarlaste rahvuslik liider. Instituudi eestvedamisel teostatakse Ukrainas krimmitatarlaste avaliku diplomaatia eestkosteprojekti.

 

“Džemilev ühendab oma isikus kodanikuõiguste eest seismise traditsiooni nõukogude totalitaarse süsteemi tingimustes, kuni tänapäeval aktuaalse võitluseni Krimmi tatarlaste õiguste
ja 
Ukraina terviklikkuse eest.”

 

“Džemilev ühendab oma isikus kodanikuõiguste eest seismise traditsiooni nõukogude totalitaarse süsteemi tingimustes, kuni tänapäeval aktuaalse võitluseni Krimmi tatarlaste õiguste ja Ukraina terviklikkuse eest. Sellise elutöö ja kogemusega meest, kes kuuekuisena küüditati oma kodumaalt Krimmist ning nüüd jälle on sealt pagendatud, ning on jätkanud kõigis tingimustes väärikat ja rahumeelset võitlust inimõiguste ja sõnavabaduste eest, on raske maailmas leida. Olen õnnelik, et Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon otsustas Džemilevi kanditatuuri toetada,” rääkis Rahvapartei fraktsiooni kuuluv Tunne Kelam.

Džemilev on endine krimmitatarlaste kõrgeima täidesaatva esinduskogu Medžlise esimees ja Ukraina parlamendi liige aastast 1998. Samuti on ta Ukraina presidendi poolt ametisse nimetatud krimmitatari rahva asjade volinik. 1966–1986 vahistati Džemilev kuuel korral süüdistatuna nõukogudevastases tegevuses ja ta oli kas vanglas, sunnitöölaagris või kandis tingimisi karistust. Pärast Krimmi okupeerimist 2014. aastal on Džemilev aktiivselt seisnud krimmitatarlaste inimõiguste eest poolsaarel.

Sahharovi mõttevabaduse auhinda annab Euroopa Parlament välja 1988. aastast ning see on mõeldud isikutele või organisatsioonidele, kes on pühendunud inimõiguste ja sõnavabduse kaitsmisele. Vene tuumateadlase ja dissidendi Andrei Sahharovi nime kandva auhinna sai eelmisel aastal Raif Badadi, Saudi Araabia aktivist ja kirjanik. Selleaastane auhinnasaaja selgub 27. oktoobril

Tutvu lähemalt meie krimmitatari avaliku diplomaatia projektiga siin.