10. detsember 16:00 kinos Artis

Rahvusvahelisel inimõiguste päeval linastub Eestis esmakordselt Kõrgõzstani eepiline ajaloofilm “MÄGEDE KUNINGANNA” (“Kurmanjan Datka”). Tegemist on Kõrgõzstani ajaloo kalleima filmiproduktsiooniga, mis ei jää sugugi alla Hollywoodi eepilistele ajaloofilmidele.

2014. aastal valminud suurejooneline linateos räägib kirgiisi naisest Kurmanjanist, kellest sai pärast abikaasa surma hõimujuht ning kelle eestvedamisel võideldi Vene impeeriumi sissetungi vastu 19. sajandil. Tegemist oli erakordse naisega, kes seisis isiklikus elus vastu sunnitud abielule ja traditsioonilistele soorollidele, tuues sellega küll häbi oma perekonnale, kuid kelle juhtimisel ühendati killustatud kirgiisi hõimud. Heade diplomaatiliste oskustega Kurmanjan saavutas oma hõimupiirkonnale eritingimused impeeriumi äärealal. Kurmanjan on kirgiisi rahva kangelanna, kellele on püstitatud mälestusmärke ja kelle leiab ka Kõrgõzstani 50-somi rahatähelt. Lisaks Kurmanjani loole näeme filmis ka imelisi vaateid Kesk-Aasia mäestikele ja loodusele.

Kõrgõzstan esitas filmi parima võõrkeelse Oscari nominendiks, see esilinastus Montreali filmifestivalil. Ameerika Ühendriikide esilinastusel Los Angeleses tutvustas Oscari nominent ja Kuldgloobuse laureaat, näitleja Sharon Stone, filmi järgmiselt: “See on imeliselt hästi tehtud film. See on eepiline linateos. Ja see on tõestisündinud lugu. Selle teose kiitmiseks ei ole olemas piisavalt sõnu.” Sharoniga nõustuvad ka Internet Movie Database (IMDB) kasutajad, kes on hinnanud teost kõrgete 8,6 palliga 10st.

Film on kirgiisi keeles ja seda näitame eesti ja inglise keelsete subtiitritega.

Loe ka filmiarvustusi:
VARIETY: http://variety.com/2014/film/reviews/film-review-kurmanjan-datka-queen-of-the-mountains-1201388282/
HOLLYWOOD REPORTER: http://www.hollywoodreporter.com/review/kurmanjan-datka-queen-mountains-film-752306

TUTVU KURMANJANI ELULOOGA: https://en.wikipedia.org/wiki/Kurmanjan_Datka

Filmi näitavad Inimõiguste Instituut ja Unitas. Linateost tutvustavad inimõiguste eksperdid Kõrgõzstanist ja sissepääs on kõigile tasuta.

Vaata ürituse infot lähemalt ka Facebookist: https://www.facebook.com/events/1329644990407632/