Eesti inimesed on viimastel kuudel elanud kogu südamest kaasa sündmustele Ukrainas. Oleme näinud Ukraina inimeste vabadusiha ja vankumatust, oleme näinud selle suure ja tugeva rahva võitlust õiguse eest lõpuks valida oma tee.

 

Meie tänane toetuskontsert on austusavaldus Ukrainale. See on austusavaldus kõigile neile, kes sellel talvel näitasid Kiievis Maidanil kogu maailmale, kuidas toimib tõeline ja hingelt vaba kodanikuühiskond.

 

Rahumeelses Euroopas võivad sellised sõnad nagu iseolemine, enesemääramine, sõltumatus just nooremale põlvkonnale kõlada iseenesestmõistetavana. Agressioon ja okupatsioon arvati Euroopas olevat jäänud ajalooraamatuisse.

 

Samas aga kõik Eestimaa ning kogu Kesk- ja Ida-Euroopa inimesed teavad ja tajuvad neid sõnu jätkuvalt teravalt. Meie jaoks ei ole see kauge ajalugu, see on lähiminevik, mida meie vanemad ja vanavanemad mäletavad väga hästi. Meenutagem:  1939 – Tallinn, 1956 – Budapest, 1968  Praha.

 

Ja jälle kasutab Kreml oma vanu läbiproovitud võtteid, nüüd siis Ukraina ähvardamiseks ja hõivamiseks.

 

Meie, Eesti vabaühendused kutsume üles lõpetama Ukraina vastane agressioon ja võimaldama ühtsele Ukrainale rahumeelne ja demokraatlik areng. Ukraina kodanikuühiskond saab vabalt ja loovalt uut ja avatud Ukrainat ehitada vaid siis, kui on tagatud kodanike inim- ja põhiõigused; kui on garanteeritud kogunemis- ja sõnavabadus; kui on kindlustatud ajakirjanduse ja kohtupidamise sõltumatus ja kui valitseb õigusriik.

 

Lubage tänada kõiki muusikuid ja teid, head inimesed, kes te neid samu väärtusi jagate.

 

Lõpetuseks tsiteerin Ungari vabaduslauliku Sándor Petőfi ridu. Ja ma pühendan noorele ukraina naisele, kelle vastsündinud poja isa hukkus 20. veebruaril kaitstes Maidani:

 

“Vabadus, armastus, need on mu igatsus.
Elu ma ohverdan sinu eest, armastus, 
ohverdan armu ma sinu eest, vabadus.“


Elagu Ukraina! Elagu vapper Ukraina rahvas!

 

Eesti Televisiooni ülekande videosalvestust toetuskontserdilt “Ukrainale” näeb siin.

 

Jaga siin oma pilte ja vaata ka teiste omi!