8. detsembril toimub Tallinnas, Riigikogus, seoses inimõiguste nädala ning SinuFilm lähiajaloo ja inimõiguste teemaliste videolugude konkursiga, rahvusvaheline noortekonverents “Miks sa põgened?”,kus noored ja asjatundjad vahetavad mõtteid teineteisemõistmise, dialoogi ning kahepoolse koostöötahte tähtsusest nii inimeste endi kui ka riigi ja üksikisiku vahel põgenikeküsimustes.“Pagulasi on ajaloos olnud alati, kuid alles pärast Teist maailmasõda loodi rahvusvahelised mehhanismid nende kaitseks. Kuna pagulaste probleem on viimastel aastatel teravnenud, siis on oluline seda teadvustada kõigile, eriti koolinoortele,” ütles Riigikogu inimõiguste rühma esimees Mart Nutt.

 

Üritusel osalevad noored üle Eesti, aga ka Lätist ja Rootsist. Pagulasteemadel kõnelevad teiste hulgas inimõiguste ja põgenikeküsimuste valdkonna asjatundjad ja Riigikogu inimõiguste rühma liikmed. Näidatakse põgeniketeemalisi lühifilme ning toimuvad rollimängud.

 

Üritus on osa Eesti vabaühenduste korraldatavast inimõiguste nädalast. Inimõiguste nädala programmi panid kokku Avatud Eesti Fond, Inimõiguste Instituut, Eesti Inimõiguste Keskus, Eesti Pagulasabi, SA Unitas, Avatud Vabariik, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni Eesti esindus ja Eesti LGBT Ühing ning see on pühendatud rahvusvahelisele inimõiguste päevale 10. detsembril. Just sel päeval 1948. aastal võeti vastu ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioon. Sündmuste täielikku kava näeb veebilehel  www.oef.org.ee/inimoigused.

 

Konverentsi on otseülekandes võimalik jälgida pühapäeval, 8. detsembril kell 11:00-16:00 Inimõiguste Instituudi kodulehel – http://www.humanrightsestonia.ee/aastakonverents/konverents-2013/detsember-8-2013/

 

***
SinuFilm on noortele suunatud ajaloo- ja inimõiguste alane haridusprogramm, mis käsitleb minevikusündmuseid ning praegu maailmas toimuvat kaasaegselt ja kaasavalt – filmitegemise kaudu. Õppeprogrammi jooksul valminud filmid osalevad konkursil ja osalejate vahel loositakse välja auhindu ning parimate filmide autorite vahel jagatakse ka stipendium. Hetkel on käimas konkursile laekunud lühifilmide Facebooki hääletus. Kõige enam hääli kogunud video osaleb 3000€ suuruse filmistipendiumi jagamisel. Konkursil osalevaid filme on võimalik vaadata SinuFilm Facebooki lehel – www.facebook.com/SinuFilm

 

Lisainfot konkursi kohta leiab:

 

– SinuFilm kodulehelt: www.sinufilm.ee
– SA Unitas kodulehelt: www.unitas.ee/sinu-film