Koostöös Inimõiguste Instituudiga ja SA Unitas toimub 14. – 18. juunil kinos Artis mälestusfilmide nädal, mil näidatakse nii traagilisi kui ka inspireerivaid filme eri rahvaste minevikupiltidest seoses küüditamisega.
Filminädala avab pühapäeval, 14. juunil kell 19:00 Ukraina mängufilm “Haitarma” (rež. Ahtem Seitablajev), mis räägib krimmitatarlaste deporteerimisest 1944. aasta mais. Linastus on vaatajatele tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine “Haitarma” näitamist toetab Ukraina Suursaatkond Eestis.
Esmaspäeval, 15. juunil on kavas mullu Eestis valminud mängufilm “Risttuules”, milles režissöör Martti Helde jutustab tõsielulistel sündmustel põhineva loo noorest Ernast, kelle elu Siberis kajastub sealt kodumaale saadetud kirjades. Teisipäeval, 16. juunil on ekraanil Kasahstani film “Tõotatud maa” (Zheruyik, rež. Slambek Taujekel), mis räägib Kaug-Idast, Kaukaasiast ja Volga-aladelt Kasahstani kokku toodud rahvaste saatusest. Kolmapäeval, 17. juunil on kavas Leedu mängufilm “Ekskursant”(Ekskursantė, rež. Audrius Juzėnas), mille jutustab Siberis küüditatute rongilt põgenenud 10-aastase tüdruku teekonnast tagasi koju. Filminädala lõpetab neljapäeval, 18. juunil linastuv Jaapani animafilm “Giovanni saar” (Jobanni no shima, rež. Mizuho Nishikubo), mille peategelaseks on Kuriili saartel elavad vennad, kes pärast II maailmasõda kaotavad oma kodu.
Seansside algus on kell 19:00. Kõik filmid linastuvad eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega. Seansid juhatavad sisse vastava valdkonna spetsialistid.
Piletid hinnaga kuni 4 eurot on saadaval kino Artis kassas ja kodulehel. Mälestusfilmide nädala kohta saab täpsemat infot Kino Artise ja Inimõiguste Instituudi kodulehelt.
Filminädala korraldavad Inimõiguste Instituut, SA Unitas ja Tallinnfilm, toetavad Ukraina Suursaatkond, Kazakhfilm ja Kultuurkapital.
Mälestusfilmide nädal toetab projekti Kogu Me Lugu, mis on eesti elulugude kogumise ja avalikustamise algatus, mille käigus kogutakse, uuritakse ning jagatakse Eesti perede lugusid nii teksti kui fotode kujul ning viiakse läbi videointervjuusid. Videointervjuude üks eesmärke on uurida, analüüsida ja tutvustada Nõukogude ja Saksa okupatsioonirežiimide inimsusvastaseid kuritegusid ja inimvabaduste rikkumisi. Kogutud videomälestusi kasutatakse õppematerjalide ja veebipõhise õppekeskkonna loomisel.
www.kogumelugu.ee
www.hooandja.ee/projekt/kogu-me-lugu