Inimõiguste Instituut on Eesti vanim inimõigustega tegelev organisatsioon, mis on tegelenud süsteemse ja aktiivse inimõiguste kaitsega alates Eesti taasiseseisvumisest. Inimõiguste Instituut asutati rahvusvahelisel inimõiguste päeval, 10. detsember 1992, Eesti Vabariigi Presidendi Lennart Meri poolt.

Instituut peab oma missiooniks inimõiguste uurimise edendamist ning inimõiguste teadlikkuse tõstmist  Eestis ja maailmas. Sellega seoses on instituut soovinud oma aastakonverentsidel avada uut vaatenurka inimõiguste vallas, kus väärtussüsteemid on vastandlikud, kultuuritaust erinev ning käsitlus teemast kajastab ühiskonnas toimuvat.  

Kas inimõiguste teemaline debatt tänapäeva vormis aitab kaasa demokraatia arendamisele, või on inimõiguste retoorikast saanud neid eiravate jõudude kaitsereaktsioon, õigustus sõnavabaduse piiramiseks ja agressiivse vähemuse domineerimiseks vaikiva enamuse üle?

Konverentsi teemad on igal aastal kokku toonud üle 300 ühiskonnategelase, poliitiku, diplomaadi, riigiametniku, ajakirjaniku, analüütiku ja kodanikuühiskonna liidri rohkem kui 30-st riigist.

Meie aastakonverentsil on osalenud teiste hulgas: Madeleine K. AlbrightVagn JoensenCuno Jakob TarfusserRichard BarrettDr Quirine EijkmanMustafa QadriKalev H. LeetaruArtjom TroitskiStephen J. RappGentian ZyberiRiina KionkaDunja MijatovicThomas ZerdickMalavika JayaramDavid Mothander , Douglas DavidsonAnja MihrChristopher McCrudden, Mustafa Džemilev, Marriët Schuurman, Galina Timtšenko, Dalee Sambo Doroug, Maria  Makejeva, Lauri Mälksoo, Dmitri Muratov ja teised.

Konverentsi patroon on Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.

Aastatel 2013–15 on Eesti ÜRO Inimõiguste Nõukogu liige, mis lisab Inimõiguste Instituudi korraldatavatele konverentsidele täiendava mõõtme – vedada rahvusvahelist inimõiguste debatti.