Laupäeval möödub 73 aastat juuniküüditamisest, mille käigus küüditati mitmetelt Nõukogude Liidu võimu all olevatelt aladelt üle 65 000 inimese. Eesti aladelt viidi Siberisse üle 10 000 inimese, kellest rohkem kui kolmandik olid alaealised. Küüditamise tagajärjel hukkus umbes 6000 inimest. Mälestuspäeva algatajad kutsuvad riike, organisatsioone ja üksikisikuid mälestama juuniküüditamise ohvreid ning aitama neid, kelle inimõigusi tänapäeval rikutakse.
Vootele Hansen, Inimõiguste Instituudi juhatuse esimees: “14. juuni on päev, mil üheskoos mälestada küüditamise ohvreid ning väljendada lootust, et sarnased teod enam iialgi ei kordu. On oluline, et kuritegelike režiimide – olgu need kommunistlikud, natsistlikud või muud üldinimlikke väärtusi eiravad võimud – tegudest räägitakse avatult. Tegu on traagilise peatükiga paljude rahvaste ja rahvuste ajaloos, seepärast on oluline rääkida erinevate rahvuste ja kogukondade lugusid. Rõhutada tuleb, et kõik režiimid, mis on eiranud ja eiravad endiselt inimõigusi, väärivad hukkamõistu.”
Tallinnas, Noblessneri Valukojas, linastub Eesti mängufilm „Risttuules” kell 19.30 venekeelsete subtiitritega ja kell 21.30 ingliskeelsete subtiitritega. Tasuta sissepääsuks registreerumise link asub: http://www.humanrightsestonia.ee/registreerumine-filmi-risttuules-erilinastusele
Samuti avatakse Noblessneri Valukojas näitus “Inimõigustest nõukogude ühiskonnas”, osta saab Okupatsioonide Muuseumi ja Memento algatusel valminud mälestuslugude raamatut “Siberi kodu” ja tutvuda SA Unitas üleriigiline algatusega “Kogu Me Lugu”, mille eesmärk on kokku koguda ja jäädvustada Eesti perekondade lood seoses totalitaarsete režiimide süütegudega. Kohapeal on ka Eesti küüditamislugude kaart, kuhu on võimalik märkida oma perekonna küüditamisloo asetleidmise koht.
Mälestuspäeva alustatakse traditsiooniliselt kl 12:00 Linda kuju juures asset leidva tseremooniaga. Mälestuspäeval osalejatele jagatakse ka Lootuse lille rinnamärki, mis sümboliseerib leina ja ohvrite mälestamist ning inimelu ja vabaduse väärtust.