Calendar icon

10. November 2023

Vlad Kobets

Valgevene ühiskonnaaktivist ja poliitikaekspert
Valgevene

Vlad Kobets on Valgevene pikaaegne demokraatiaaktivist ja poliitikaekspert, kes elab hetkel Varssavis eksiilis. Nõukogude ajal osales ta tudengite põrandaaluses kommunismivastases liikumises. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist oli ta mitmeid aastaid seotud demokraatlike muudatuste propageerimisega ja Valgevene suhete arendamisega Euroopa Liidu ja NATOga. Kobets pidi avalikust teenistusest lahkuma, kui Lukašenka riigi üle võttis.

Eesmärgiga vastanduda autokraatsele režiimile Valgevenes sai temast üks demokraatliku ja Euroopa-meelse liikumise Zubr asutajatest. Tuginedes demokraatliku vastupanuliikumise tegevusele, töötas Kobets välja käsiraamatu nõukogude aja järgsetele ühiskondlikele demokraatlikele liikumistele ning tegi tihedat koostööd aktivistidega Ukrainas ja Gruusias. 2010. aasta presidendivalimistel  juhtis ta demokraatliku kandidaadi valmiskampaaniat. 2010. aastal  peeti ta KGB poolt kinni ja vabastati hiljem tingimisi.  Tal õnnestus salaja riigist lahkuda ning jätkata tööd eksiilis. Alates 2014. aastast, pidades silmas Venemaa vaenulikku tegevust Ukrainas, on Kobets algatanud mitmeid projekte, mis puudutavad hübriidrünnakuid Valgevene suveräänsusele. 2018. aastal asutas ta võrgustiku iSANS ja töötab hetkel selle tegevjuhina.

2005. aastal autasustati Vlad Kobetsit Slovakkia Vabariigi Välisministeeriumi kuldmedaliga isikliku panuse eest Valgevene Vabariigi demokraatia ja kodanikuühiskonna arendamisse.