President Ilvese ja riigisekretär Albrighti tervitus
T-H. Ilves: Tere hommikust Washington DC-st. Oleme äärmiselt tänulikud, et saame teiselt poolt ookeani osaleda sel väga olulisel konverentsil, kus ma isiklikult ei saa see aasta kahjuks kohal viibida. Hoolimata sellest oleme pühendunud põhiõigustele, kogunemis- ja ühinemisvabadusele, mis minu arvates on demokraatia tähtsamaid alussambaid. Eesti näite puhul teame, et lihtne soov kokku tulla ja üheskoos asju teha kasvas talupoegade seltsitegevusest riikluseni välja. Selle mõju, kuidas inimesed jagavad samu ideid ja ideaale, oleme näinud maailma ajaloos ja näeme nüüd ka Ukrainas ja Lähis-Idas. Kogunemisvabadus ja ideede vaba liikumine piiriüleselt ja inimeste vahel on nähtus, millele tugineb liberaalne demokraatia ja millesse, ma olen veendunud, me kõik usume. Proua riigisekretär, palun, sõna Teile!
M. Albright: Mul on suur au Teiega koos siin viibida, härra president, ja mul on hea meel sõna võtta sel väga tähtsal konverentsil. Usun, et inimõiguste peamine põhimõte on sõnavabadus. Soovin lisada, et president Ilves ei ole siin mitte lihtsalt konverentsil, vaid selleks, et saada National Democracy Institute’i (NDI) autasu oma innovaatilise suhtumise ja demokraatiale pühendumuse eest. Seega on eriti suur rõõm olla siin koos Teiega, kuigi Teist tuntakse kahtlemata puudust teisel konverentsil.
Lisaks sellele, mida juba inimõiguste kohta on öeldud, lisaksin, et autoritaarsed valitsused üritavad alati inimesi üksteisest lahus hoida. Kogunemisõigus võimaldab inimestel jagada ideid, rääkida, luua ühendusi ja seda viisil, mis lubab läbipaistvust ja küsida küsimusi. See ongi kodanikuühiskonna alus – luua arutelu kaudu koostöö kodanike ja riigi vahel. Tean tänu Teile, härra president, et Eesti tee NATOsse ja Euroopa Liitu on olnud tähelepanuväärne ning et Eesti on olnud lausa teenäitajaks nii e-riigi kui ka demokraatliku riigina. NDI juhina olen väga tänulik NDI tegevuse tutvustamise eest Tallinnas, leian, et see on suurepärane näide, kuidas saab kasutada kogunemisõigust demokraatia edendamise üldisest huvist lähtuvalt. Vabandan, et me kutsusime presidendi ära teie konverentsilt, kuid olen õnnelik, et ta on siin, sest keegi teine ei vääri seda auhinda rohkem.
T-H. Ilves: Tänan heade sõnade eest. Pean lisama, et Eestis me lausa tunneme kohustust edendada seda, millest oleme olnud 50 aastat äralõigatud. Nüüd, kus meil on võimalus midagi ära teha, tahame me seda võimalust kasutada. Mäletan, kui oluline see oli meile, et teisel pool raudset eesriiet elavad inimesed hoolisid meist ja aitasid meid. Kui mõned riigid on selle pärast vabanemist ehk unustanud, siis meie tunneme, et peame jagama oma kogemust. Ja ei saa jätta mainimata, et julgeoleku küsimusena on see ka meie endi huvides, et meid ümbritseks demokraatia.
Veel tahaksin välja tuua, et kuigi ühinemisvabadus kõlab ehk üsna üldise ideena, siis autoritaarsed juhid on seda alati võtnud tõsiselt. Esimene asi, mida autoritaarsed juhid tegid Eestis ja teistes riikides, kus nad said võimule, oli põhimõtteliselt kodanikuühiskonna keelustamine. Totalitaarsed ühiskonnad ei salli sõltumatut arutelu ja seda, kui inimestel on oma ideed. Miks muidu keelata skaudid või punane rist? Seepärast on alati hea meel vaadata, kui kodanikuühiskond areneb, näeme seda Eestis, näeme seda kõikjal Ida-Euroopas.
M. Albright: Demokraatia ei ole ühekordne sündmus, see on protsess, mis vajab palju hoolt ja armastust ning seda, et inimesed avaksid end üksteisele. Kui ma olin riigisekretär, käivitasin algatuse nimega demokraatiate kogukond, mis tegeleb demokraatia parimate tavade väljaarendamisega ja loomulikult on kodanikuühiskonnal selles keskne roll. Eesti ja Teie isiklikult olete teinud suurepärast tööd, et mitte unustada ja teha inimestele selgeks, et see on protsess ja et see vajab pidevat hoolt. Väga tähtis asi, mida kiputakse vahel unustama, on tõsiasi, et inimesed peavad olema kodanikud, mitte pelgalt tarbijad. Nad peavad teadma ja hoolima valitsuse tööst ja olema võimelised seda vajaduse korral kritiseerima. Valitsused ei tohiks karta kriitikat, see peaks olema motiveeriv. Kodanikuühiskond on tasakaalustaja ning Teie olete teinud selle veelgi ligipääsetavaks tänu e-riigile ja üldisele toetusele kodanike aktiivsuse suhtes.
T-H. Ilves: Ma loodan, et meie sõnum jõuab kõikjale Lähis-Idast kuni Maidani väljakuni ja et see läheb inimestele korda. Samuti soovin tänada Inimõiguste Instituuti – usun, et see on järjekordne näide, et peame enda kohuseks jätkata seismist teemade eest, milles omal ajal tundsime tuge, kui me ise ei saanud veel nautida peamisi inimõigusi. Me ei tohi unustada, kui olulised need õigused on ja et me peame neid jätkuvalt kaitsma.